Arttu Juusolalta hieno onnistuminen Puolan Junior Grand Prix - kilpailuissa

10.10.2022

Seuramme luistelija Arttu Juusola edusti Suomea onnistuneesti JGP-kilpailuissa Gdanskissa. Valmentajana kilpailuissa oli mukana seuramme päävalmentaja Riina Varjokari.


Lyhytohjelmassa Arttu sijoittui 22. sijalle pistein 49.40. Ohjelmaa rokotti epäonnistuminen kolmoislutz - kolmoistulppi hyppy-yhdistelmässä, mutta kokonaisuutena ohjelma oli muuten siisti ja ehjä. 


Vapaaohjelmassa Arttu onnistui näyttämään parastaan ja luisteli uudet vapaanohjelman ennätyspisteensä, 110.18 ja ylitti samalla Junioreiden MM-kilpailujen teknisen pisterajan. Vapaaohjelmassa Artun sijoitus oli 15. ja kokonaistuloksissa Arttu nousi hienosti 16. sijalle pistein 159.58. 


Kokonaisuudessaan kilpailuista jäi hyvä mieli. Samalla tämän luokan kilpailut olivat tärkeää oppia ja koulutusta Artulle ja Riinalle, jotka seurasivat tiivisti kilpailujen parhaimmiston harjoittelua ja suorituksia. 


SUURET ONNITTELUT VIELÄ! :) 


Alla olevasta linkistä pääset lukemaan Skating Finland-sivuston jutun kilpailuista.